Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXAVX030PG7A5
ASDXAVX030PG7A5 picture photo
Mfg. Part Number
ASDXAVX030PG7A5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 30 PSI GAUGE I2C 5V
Datasheet Download
ASDXAVX030PG7A5.pdf
Availability of ASDXAVX030PG7A5
QUANTITY
ASDXAVX030PG7A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDXAVX030PG7A5
Internal Part NumberEIS-ASDXAVX030PG7A5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesASDX
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.31mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDXAVX030PG7A5
ASDXAVX030PG7A5 Details Description
Related parts for ASDXAVX030PG7A5
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 47 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
2P EI REC AHG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 4.0" datasheet.pdf
3.18 MM CLUSTER BLOCK CONN HSG datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SILVER SLDR datasheet.pdf