Hirose Electric Co Ltd RM15WTP-CP(9)(71)
RM15WTP-CP(9)(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTP-CP(9)(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER
Datasheet Download
RM15WTP-CP(9)(71).pdf
Availability of RM15WTP-CP(9)(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM15WTP-CP(9)(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTP-CP(9)(71)
Internal Part NumberEIS-RM15WTP-CP(9)(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesRM-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.413" (10.50mm)
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Shell Size - Insert15
Thread SizeM16x0.75
Cable Exit180°
MaterialBrass, Zinc Alloy
PlatingNickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesGasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes4 pcs - 2 pc Clamp, 1 Gasket, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsRM-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTP-CP(9)(71)
Related LinksRM15WTP-, RM15WTP-CP(9)(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTP-CP(9)(71) Details Description
Related parts for RM15WTP-CP(9)(71)
TRANS NPN 40V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 4A SMC datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 560 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf