Vishay/BCcomponents MCU08050D4871BP500
MCU08050D4871BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4871BP500
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4871BP500.pdf
Availability of MCU08050D4871BP500
QUANTITY
MCU08050D4871BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4871BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4871BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4871BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4871BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4871BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4871BP500
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM BRACKET MOD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 35POS datasheet.pdf
IC CTRLR SSPR 42V LD REG 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 495MA 600 MOHM datasheet.pdf