FFF 66506-068LF
66506-068LF picture photo
Mfg. Part Number
66506-068LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
QKE HDR
Datasheet Download
66506-068LF.pdf
Availability of 66506-068LF
QUANTITY
66506-068LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66506-068LF
Internal Part NumberEIS-66506-068LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66506-068LF
Related Links66506, 66506-068LF Datasheet, FFF Distributor
66506-068LF Details Description
Related parts for 66506-068LF
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR VERT W/BOSS 5V datasheet.pdf
IDC CABLE - APR34B/AE34M/X datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf