Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXL10D44D-DO
ASDXL10D44D-DO picture photo
Mfg. Part Number
ASDXL10D44D-DO
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
ASDXL10D44D-DO.pdf
Availability of ASDXL10D44D-DO
QUANTITY
ASDXL10D44D-DO Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDXL10D44D-DO
Internal Part NumberEIS-ASDXL10D44D-DO
SeriesASDXL
Pressure TypeCompound
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube, Dual
Termination StylePCB
Maximum Pressure3 PSI (20.68 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDXL10D44D-DO
ASDXL10D44D-DO Details Description
Related parts for ASDXL10D44D-DO
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 40A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf