Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXL10D44D
ASDXL10D44D picture photo
Mfg. Part Number
ASDXL10D44D
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
ASDXL10D44D.pdf
Availability of ASDXL10D44D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASDXL10D44D Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDXL10D44D
Internal Part NumberEIS-ASDXL10D44D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesASDXL
Pressure TypeCompound
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output2.5 V ~ 6.5 V
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure3 PSI (20.68 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDXL10D44D
Related LinksASDXL, ASDXL10D44D Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ASDXL10D44D Details Description
Related parts for ASDXL10D44D
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 12W datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 20POS datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 6 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 2KW 200VAC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 2.52"L X 5.67"W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 15W datasheet.pdf