Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXRRX010NG7A5
ASDXRRX010NG7A5 picture photo
Mfg. Part Number
ASDXRRX010NG7A5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
ASDXRRX010NG7A5.pdf
Availability of ASDXRRX010NG7A5
QUANTITY
ASDXRRX010NG7A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDXRRX010NG7A5
Internal Part NumberEIS-ASDXRRX010NG7A5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesASDX
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.31mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure0.72 PSI (4.96 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDXRRX010NG7A5
ASDXRRX010NG7A5 Details Description
Related parts for ASDXRRX010NG7A5
IC BUFFER TFT-LCD PANELS 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 3/4" X 25-YD, datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21 P datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf