Abracon Corporation ASE-29.4912MHZ-LC-T
ASE-29.4912MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-29.4912MHZ-LC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-29.4912MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASE-29.4912MHZ-LC-T
QUANTITY
ASE-29.4912MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-29.4912MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASE-29.4912MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency29.4912MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)13mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-29.4912MHZ-LC-T
Related LinksASE-29.49, ASE-29.4912MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-29.4912MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASE-29.4912MHZ-LC-T
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 74MM datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf