Abracon Corporation ASE-7.3728MHZ-LC-T
ASE-7.3728MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-7.3728MHZ-LC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-7.3728MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASE-7.3728MHZ-LC-T
QUANTITY
ASE-7.3728MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-7.3728MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASE-7.3728MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-7.3728MHZ-LC-T
Related LinksASE-7.372, ASE-7.3728MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-7.3728MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASE-7.3728MHZ-LC-T
BLADE TORXPLUS IP10 6.89" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf