Abracon Corporation ASE2-50.000MHZ-ET
ASE2-50.000MHZ-ET picture photo
Mfg. Part Number
ASE2-50.000MHZ-ET
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE2-50.000MHZ-ET.pdf
Availability of ASE2-50.000MHZ-ET
QUANTITY
ASE2-50.000MHZ-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE2-50.000MHZ-ET
Internal Part NumberEIS-ASE2-50.000MHZ-ET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE2.pdfASE2.stp
FamilyOscillators
SeriesASE2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE2-50.000MHZ-ET
Related LinksASE2-50., ASE2-50.000MHZ-ET Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE2-50.000MHZ-ET Details Description
Related parts for ASE2-50.000MHZ-ET
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD ADAPTER TSSOP20B datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf