Abracon Corporation ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
ASEMB-11.0592MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
Brief Description
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMB-11.0592MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
QUANTITY
ASEMB-11.0592MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
3D ModelASEMB.pdfASEMB.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesPure Silicon™ ASEMB
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
Related LinksASEMB-11.0, ASEMB-11.0592MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMB-11.0592MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASEMB-11.0592MHZ-LC-T
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 12POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf