Abracon Corporation ASEMPC-16.384MHZ-T3
ASEMPC-16.384MHZ-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-16.384MHZ-T3
Brief Description
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-16.384MHZ-T3.pdf
Availability of ASEMPC-16.384MHZ-T3
QUANTITY
ASEMPC-16.384MHZ-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-16.384MHZ-T3
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-16.384MHZ-T3
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package3,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-16.384MHZ-T3
Related LinksASEMPC-16, ASEMPC-16.384MHZ-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-16.384MHZ-T3 Details Description
Related parts for ASEMPC-16.384MHZ-T3
BATTERY OXY ALKALINE AA 10.5V datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 44MQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf