Abracon Corporation ASET-38.400MHZ-Y-T
ASET-38.400MHZ-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ASET-38.400MHZ-Y-T
Brief Description
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASET-38.400MHZ-Y-T.pdf
Availability of ASET-38.400MHZ-Y-T
QUANTITY
ASET-38.400MHZ-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASET-38.400MHZ-Y-T
Internal Part NumberEIS-ASET-38.400MHZ-Y-T
TypeXO (Standard)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)