Abracon Corporation ASET-44.000MHZ-Y-T
ASET-44.000MHZ-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ASET-44.000MHZ-Y-T
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASET-44.000MHZ-Y-T.pdf
Availability of ASET-44.000MHZ-Y-T
QUANTITY
ASET-44.000MHZ-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASET-44.000MHZ-Y-T
Internal Part NumberEIS-ASET-44.000MHZ-Y-T
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASET-44.000MHZ-Y-T
Related LinksASET-44.0, ASET-44.000MHZ-Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASET-44.000MHZ-Y-T Details Description
Related parts for ASET-44.000MHZ-Y-T
TABLE MAT ESD BROWN 2X4' datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO204AC datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf