Abracon Corporation ASG-C-X-A-38.880MHZ
ASG-C-X-A-38.880MHZ picture photo
Mfg. Part Number
ASG-C-X-A-38.880MHZ
Brief Description
OSC XO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASG-C-X-A-38.880MHZ.pdf
Availability of ASG-C-X-A-38.880MHZ
QUANTITY
ASG-C-X-A-38.880MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ASG-C-X-A-38.880MHZ
Internal Part NumberEIS-ASG-C-X-A-38.880MHZ
3D ModelASG-C.pdfASG-C.stp
Standard Package10
SeriesASG-C
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±35ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASG-C-X-A-38.880MHZ
Related LinksASG-C-X-A, ASG-C-X-A-38.880MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASG-C-X-A-38.880MHZ Details Description
Related parts for ASG-C-X-A-38.880MHZ
RES 28.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 135DEG C NC 6A datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 52-MQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NPO 0201 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf