Abracon Corporation ASGTX-P-120.000MHZ-2
ASGTX-P-120.000MHZ-2 picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-P-120.000MHZ-2
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
ASGTX-P-120.000MHZ-2.pdf
Availability of ASGTX-P-120.000MHZ-2
QUANTITY
ASGTX-P-120.000MHZ-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-P-120.000MHZ-2
Internal Part NumberEIS-ASGTX-P-120.000MHZ-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package10
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASGTX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency120MHz
Function-
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-P-120.000MHZ-2
Related LinksASGTX-P-12, ASGTX-P-120.000MHZ-2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-P-120.000MHZ-2 Details Description
Related parts for ASGTX-P-120.000MHZ-2
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
IC PIN DVR 40MHZ 3ST 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf