Abracon Corporation ASM-7.3728MHZ-ET
ASM-7.3728MHZ-ET picture photo
Mfg. Part Number
ASM-7.3728MHZ-ET
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
ASM-7.3728MHZ-ET.pdf
Availability of ASM-7.3728MHZ-ET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASM-7.3728MHZ-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM-7.3728MHZ-ET
Internal Part NumberEIS-ASM-7.3728MHZ-ET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.352" W (14.00mm x 8.95mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM-7.3728MHZ-ET
Related LinksASM-7.37, ASM-7.3728MHZ-ET Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASM-7.3728MHZ-ET Details Description
Related parts for ASM-7.3728MHZ-ET
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 112 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RFCABLE SMA M/M LOW LOSS 26.5GHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 24.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf