Sullins Connector Solutions ASM10DRMI-S288
ASM10DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ASM10DRMI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ASM10DRMI-S288.pdf
Availability of ASM10DRMI-S288
QUANTITY
ASM10DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM10DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-ASM10DRMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM10DRMI-S288
Related LinksASM10DR, ASM10DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM10DRMI-S288 Details Description
Related parts for ASM10DRMI-S288
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC PWR MGR HOTSWP 3-8V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45 OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf