Sullins Connector Solutions ASM10DRMN
ASM10DRMN picture photo
Mfg. Part Number
ASM10DRMN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
ASM10DRMN.pdf
Availability of ASM10DRMN
QUANTITY
ASM10DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM10DRMN
Internal Part NumberEIS-ASM10DRMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM10DRMN
Related LinksASM1, ASM10DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM10DRMN Details Description
Related parts for ASM10DRMN
SMD IDC WIRE TO BRD .8MM HITCH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PARALLEL 3V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN DUST COVER 26POS MTA-100 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 95MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 370MA 400 MOHM datasheet.pdf