Sullins Connector Solutions ASM12DTMD-S664
ASM12DTMD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ASM12DTMD-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156
Datasheet Download
ASM12DTMD-S664.pdf
Availability of ASM12DTMD-S664
QUANTITY
ASM12DTMD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM12DTMD-S664
Internal Part NumberEIS-ASM12DTMD-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM12DTMD-S664
Related LinksASM12DT, ASM12DTMD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM12DTMD-S664 Details Description
Related parts for ASM12DTMD-S664
FIXED IND 10UH 2.4A 48.1 MOHM TH datasheet.pdf
CONN GUIDE SOCKT CORNER 34/50POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 230UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf