ITT Cannon, LLC CA3100R28-21PBF80-05
CA3100R28-21PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R28-21PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R28-21PBF80-05.pdf
Availability of CA3100R28-21PBF80-05
QUANTITY
CA3100R28-21PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R28-21PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100R28-21PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R28-21PBF80-05
Related LinksCA3100R28-, CA3100R28-21PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R28-21PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100R28-21PBF80-05
JUMPER-H1500TR/A2015G/H1500TR 8" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 6DFN datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf