Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-100-R
SDQ12-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-100-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 9.61UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-100-R.pdf
Availability of SDQ12-100-R
QUANTITY
SDQ12-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-100-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series38.44µH
Inductance - Connected In Parallel9.61µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel831mA
Current Rating - Series416mA
Current Saturation - Parallel981mA
Current Saturation - Series490mA
DC Resistance (DCR) - Parallel362 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.45 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-100-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-100-R Details Description
Related parts for SDQ12-100-R
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92S datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 9.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR HYBRID SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf