Sullins Connector Solutions ASM28DRYN
ASM28DRYN picture photo
Mfg. Part Number
ASM28DRYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ASM28DRYN.pdf
Availability of ASM28DRYN
QUANTITY
ASM28DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM28DRYN
Internal Part NumberEIS-ASM28DRYN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM28DRYN
Related LinksASM2, ASM28DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM28DRYN Details Description
Related parts for ASM28DRYN
IC OPAMP ISOLATION 5KHZ DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR HEX 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
FUSE HOLDER COVER datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf