Sullins Connector Solutions ASM36DSEN-S13
ASM36DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASM36DSEN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ASM36DSEN-S13.pdf
Availability of ASM36DSEN-S13
QUANTITY
ASM36DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM36DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-ASM36DSEN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM36DSEN-S13
Related LinksASM36D, ASM36DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM36DSEN-S13 Details Description
Related parts for ASM36DSEN-S13
PLUG BANANA EXTERNAL THREAD datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN24SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN D-SUB SCREWLOCK FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.63UH N87 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf