Abracon Corporation ASMPH-1008-1R5M-T
ASMPH-1008-1R5M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASMPH-1008-1R5M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.5A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
ASMPH-1008-1R5M-T.pdf
Availability of ASMPH-1008-1R5M-T
QUANTITY
ASMPH-1008-1R5M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASMPH-1008-1R5M-T
Internal Part NumberEIS-ASMPH-1008-1R5M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASMPH-1008.pdfASMPH-1008.stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASMPH-1008
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASMPH-1008-1R5M-T
Related LinksASMPH-10, ASMPH-1008-1R5M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASMPH-1008-1R5M-T Details Description
Related parts for ASMPH-1008-1R5M-T
TRANSMITTER H-SPEED FIBER OPTIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56.2 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf