Abracon Corporation ASPI-0403-1R4M-T
ASPI-0403-1R4M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0403-1R4M-T
Brief Description
FIXED IND 1.4UH 2.52A 56.2 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0403-1R4M-T.pdf
Availability of ASPI-0403-1R4M-T
QUANTITY
ASPI-0403-1R4M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0403-1R4M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0403-1R4M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0403.pdfASPI-0403.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.4µH
Tolerance±20%
Current Rating2.52A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)56.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0403-1R4M-T
Related LinksASPI-040, ASPI-0403-1R4M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0403-1R4M-T Details Description
Related parts for ASPI-0403-1R4M-T
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X64 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15.6W 12V 1.3A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf