Vishay/Dale RNC60J4122BSB14
RNC60J4122BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4122BSB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4122BSB14.pdf
Availability of RNC60J4122BSB14
QUANTITY
RNC60J4122BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4122BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4122BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4122BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4122BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4122BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4122BSB14
GRND MOD TERM BLK 24-12AWG datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A 12' UHF datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 2A STD 5KV datasheet.pdf