Abracon Corporation ASPI-0403-1R8M-T
ASPI-0403-1R8M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0403-1R8M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 1.95A 63.7 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0403-1R8M-T.pdf
Availability of ASPI-0403-1R8M-T
QUANTITY
ASPI-0403-1R8M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0403-1R8M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0403-1R8M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0403.pdfASPI-0403.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.95A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0403-1R8M-T
Related LinksASPI-040, ASPI-0403-1R8M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0403-1R8M-T Details Description
Related parts for ASPI-0403-1R8M-T
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT .1A 125V datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 700VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf