Amphenol Industrial SP00E-14-18S(SR)
SP00E-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-14-18S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-14-18S(SR).pdf
Availability of SP00E-14-18S(SR)
QUANTITY
SP00E-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00E-14-18S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-14-18S(SR)
Related LinksSP00E-14, SP00E-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-14-18S(SR) Details Description
Related parts for SP00E-14-18S(SR)
FIXED IND 390UH 880MA 700 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 14-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 1NO+1NC AG Q datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FERRITE CORE P 315NH N48 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf