Abracon Corporation ASPI-0403-1R8M-T
ASPI-0403-1R8M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0403-1R8M-T
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 1.95A 63.7 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0403-1R8M-T.pdf
Availability of ASPI-0403-1R8M-T
QUANTITY
ASPI-0403-1R8M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0403-1R8M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0403-1R8M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0403.pdfASPI-0403.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0403
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.95A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0403-1R8M-T
Related LinksASPI-040, ASPI-0403-1R8M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0403-1R8M-T Details Description
Related parts for ASPI-0403-1R8M-T
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 1K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V 20% X5R 1206 datasheet.pdf