Abracon Corporation ASPI-0612FS-4R7M-T
ASPI-0612FS-4R7M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0612FS-4R7M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.55A 163 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0612FS-4R7M-T.pdf
Availability of ASPI-0612FS-4R7M-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASPI-0612FS-4R7M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0612FS-4R7M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0612FS-4R7M-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0612FS.pdfASPI-0612FS.stp
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0612FS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.55A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)163 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0612FS-4R7M-T
Related LinksASPI-0612, ASPI-0612FS-4R7M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0612FS-4R7M-T Details Description
Related parts for ASPI-0612FS-4R7M-T
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A ITO220AC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND CLEAR 50' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf