Abracon Corporation ASPI-0704S-102M-T
ASPI-0704S-102M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0704S-102M-T
Brief Description
FIXED IND 1MH 180MA 6 OHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0704S-102M-T.pdf
Availability of ASPI-0704S-102M-T
QUANTITY
ASPI-0704S-102M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0704S-102M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0704S-102M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0704S.pdfASPI-0704S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0704S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0704S-102M-T
Related LinksASPI-070, ASPI-0704S-102M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0704S-102M-T Details Description
Related parts for ASPI-0704S-102M-T
EVAL BOARD DUAL OPAMP FOR 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TAPE SEAL 2 POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" YELLOW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf