Abracon Corporation ASPI-0704S-120M
ASPI-0704S-120M picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0704S-120M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0704S-120M.pdf
Availability of ASPI-0704S-120M
QUANTITY
ASPI-0704S-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0704S-120M
Internal Part NumberEIS-ASPI-0704S-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0704S.pdfASPI-0704S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0704S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.71A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0704S-120M
Related LinksASPI-07, ASPI-0704S-120M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0704S-120M Details Description
Related parts for ASPI-0704S-120M
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
TERM FORK LK EXP VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
MBXLR/AHDRDB2P+24S+4P datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf