Abracon Corporation ASPI-1040HI-1R0M-T05
ASPI-1040HI-1R0M-T05 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-1040HI-1R0M-T05
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 18A 3.3 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-1040HI-1R0M-T05.pdf
Availability of ASPI-1040HI-1R0M-T05
QUANTITY
ASPI-1040HI-1R0M-T05 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-1040HI-1R0M-T05
Internal Part NumberEIS-ASPI-1040HI-1R0M-T05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-1040HI.pdfASPI-1040HI.stp
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-1040HI
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating18A
Current - Saturation28A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.439" L x 0.394" W (11.15mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-1040HI-1R0M-T05
Related LinksASPI-1040H, ASPI-1040HI-1R0M-T05 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-1040HI-1R0M-T05 Details Description
Related parts for ASPI-1040HI-1R0M-T05
IC BLOCK BUILD FLTR LONOIS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf