SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-D-5V
P51-3000-S-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-D-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1.2 5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-D-5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-S-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-D-5V
Related LinksP51-3000, P51-3000-S-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-D-5V
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 422 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 310MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf