Abracon Corporation ASPI-3012S-2R4N-T
ASPI-3012S-2R4N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-3012S-2R4N-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.4UH 1.6A 68 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-3012S-2R4N-T.pdf
Availability of ASPI-3012S-2R4N-T
QUANTITY
ASPI-3012S-2R4N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-3012S-2R4N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-3012S-2R4N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-3012S.pdfASPI-3012S.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-3012S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.4µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)68 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-3012S-2R4N-T
Related LinksASPI-301, ASPI-3012S-2R4N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-3012S-2R4N-T Details Description
Related parts for ASPI-3012S-2R4N-T
FIXED IND 3.3UH 560MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE YLW 33K CYL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf