Vishay/Dale RNC55J1624FSRSL
RNC55J1624FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1624FSRSL
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1624FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1624FSRSL
QUANTITY
RNC55J1624FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1624FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1624FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1624FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1624FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1624FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1624FSRSL
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI 32-VQFN datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf