Abracon Corporation ASPI-4030S-1R0N-T
ASPI-4030S-1R0N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-4030S-1R0N-T
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.15A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-4030S-1R0N-T.pdf
Availability of ASPI-4030S-1R0N-T
QUANTITY
ASPI-4030S-1R0N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-4030S-1R0N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-4030S-1R0N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-4030S.pdfASPI-4030S.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-4030S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating4.15A
Current - Saturation5.26A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-4030S-1R0N-T
Related LinksASPI-403, ASPI-4030S-1R0N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-4030S-1R0N-T Details Description
Related parts for ASPI-4030S-1R0N-T
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.0 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 12V datasheet.pdf
PTC RESET 250/60V SMD RC 130MA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SOCKETASSYLGA1155 datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf