Abracon Corporation ASPI-8040S-3R0N-T
ASPI-8040S-3R0N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-8040S-3R0N-T
Brief Description
FIXED IND 3UH 4.7A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-8040S-3R0N-T.pdf
Availability of ASPI-8040S-3R0N-T
QUANTITY
ASPI-8040S-3R0N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-8040S-3R0N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-8040S-3R0N-T
Material - CoreFerrite
Inductance3µH
Tolerance±30%
Current Rating4.7A
Current - Saturation6.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-8040S-3R0N-T
Related LinksASPI-804, ASPI-8040S-3R0N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-8040S-3R0N-T Details Description
Related parts for ASPI-8040S-3R0N-T
RECEIVER RF 433MHZ SMT datasheet.pdf
HEAT SHRINK THIN BLK 3/16" X 6" datasheet.pdf
IC 10BIT BUS INTRFC LATCH 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS BROWN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf