Abracon Corporation ASPI-8040S-3R9N-T
ASPI-8040S-3R9N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-8040S-3R9N-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 4.35A 17 MOHM
Datasheet Download
ASPI-8040S-3R9N-T.pdf
Availability of ASPI-8040S-3R9N-T
QUANTITY
ASPI-8040S-3R9N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-8040S-3R9N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-8040S-3R9N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-8040S.pdfASPI-8040S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-8040S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating4.35A
Current - Saturation5.75A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-8040S-3R9N-T
Related LinksASPI-804, ASPI-8040S-3R9N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-8040S-3R9N-T Details Description
Related parts for ASPI-8040S-3R9N-T
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5V 4.38V 8-TSSOP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN TO-18 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 4700 UH 25% datasheet.pdf