Essentra Components (formerly Richco, Inc.) ASPS-12-062
ASPS-12-062 picture photo
Mfg. Part Number
ASPS-12-062
Manufacturer
Product Category
Bumpers, Feet, Pads, Grips
Brief Description
BUMPER SQU 0.75"L X 0.75"W BLK
Datasheet Download
ASPS-12-062.pdf
Availability of ASPS-12-062
QUANTITY
ASPS-12-062 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPS-12-062
Internal Part NumberEIS-ASPS-12-062
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBumpers and Feet
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Featured ProductSelf-Adhesive Bumpers
Standard Package20
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBumpers, Feet, Pads, Grips
SeriesASP
ShapeSquare, Flat Top
ColorBlack
Size / Dimension0.750" L x 0.750" W (19.05mm x 19.05mm)
Thickness0.063" (1.60mm)
MaterialPolyolefin Foam
Hardness-
FormSheet
Mounting TypeAdhesive, Rubber
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPS-12-062
Related LinksASPS-, ASPS-12-062 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
ASPS-12-062 Details Description
Related parts for ASPS-12-062
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.475 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH LIN TXRX 38QFN datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf