Panasonic Electric Works ASQ10227
ASQ10227 picture photo
Mfg. Part Number
ASQ10227
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
TURQ STRK SW SPST-NC LEAF
Datasheet Download
ASQ10227.pdf
Availability of ASQ10227
QUANTITY
ASQ10227 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASQ10227
Internal Part NumberEIS-ASQ10227
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesASQ1
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque173gf
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel0.102" (2.6mm)
Operating Position0.366" (9.3mm)
Mechanical Life-
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASQ10227
Related LinksASQ1, ASQ10227 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ASQ10227 Details Description
Related parts for ASQ10227
FIXED IND 27NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.19 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 10C SHIELD END BP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 16M datasheet.pdf