Panasonic Electric Works ASQ10330
ASQ10330 picture photo
Mfg. Part Number
ASQ10330
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
TURQ STRK SW SPST-NO PIN
Datasheet Download
ASQ10330.pdf
Availability of ASQ10330
QUANTITY
ASQ10330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASQ10330
Internal Part NumberEIS-ASQ10330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesASQ1
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque153gf
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life-
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASQ10330
Related LinksASQ1, ASQ10330 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ASQ10330 Details Description
Related parts for ASQ10330
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
PRO CASE INSTA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf