Panasonic Electric Works ASQ11517
ASQ11517 picture photo
Mfg. Part Number
ASQ11517
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
TURQ STRK SW SPDT LEAF
Datasheet Download
ASQ11517.pdf
Availability of ASQ11517
QUANTITY
ASQ11517 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASQ11517
Internal Part NumberEIS-ASQ11517
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesASQ1
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque173gf
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel0.102" (2.6mm)
Operating Position0.366" (9.3mm)
Mechanical Life-
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASQ11517
Related LinksASQ1, ASQ11517 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ASQ11517 Details Description
Related parts for ASQ11517
PHOTODIODE AVALANCHE 10MM MODULE datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 5X6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 10DFN datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.06" GREY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 500MA VESM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf