Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA150K
ASRM1JA150K picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA150K.pdf
Availability of ASRM1JA150K
QUANTITY
ASRM1JA150K Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA150K
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesASRM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASRM1JA150K
Related LinksASRM1, ASRM1JA150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
ASRM1JA150K Details Description
Related parts for ASRM1JA150K
SENSOR TILT 25-60DEG TH datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA64 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 19POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf