Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA1K20
ASRM1JA1K20 picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA1K20
Brief Description
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA1K20.pdf
Availability of ASRM1JA1K20
QUANTITY
ASRM1JA1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA1K20
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA1K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASRM1JA1K20
Related LinksASRM1, ASRM1JA1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
ASRM1JA1K20 Details Description
Related parts for ASRM1JA1K20
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 9-uSMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 16SOIC datasheet.pdf
GT12 WATERPROOF PACKING datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC R-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 2.5MM datasheet.pdf