Abracon Corporation AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C.pdf
Availability of AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
QUANTITY
AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingBulk
TypeTCXO
Frequency30.72MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
Related LinksAST3TQ53-T-3, AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C Details Description
Related parts for AST3TQ53-T-30.720MHZ-1-C
IC POT XDCP QUAD LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 130.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf