Abracon Corporation AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2.pdf
Availability of AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
QUANTITY
AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
Related LinksAST3TQ53-V-19, AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2 Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-19.200MHZ-2-C-T2
LCD DISPLAY 20X2 ALPHA NUM BK/YW datasheet.pdf
IC GATE DUAL FUNCTION 8VSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 36-WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf