Abracon Corporation AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW.pdf
Availability of AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
QUANTITY
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingCut Strip
TypeVCTCXO
Frequency24.576MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Related LinksAST3TQ53-V-2, AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 7A 125V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
2MM HM SHR/HSG RH 072P 3.00 H datasheet.pdf