Abracon Corporation ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD
Datasheet Download
ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3.pdf
Availability of ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
QUANTITY
ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
Internal Part NumberEIS-ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKHz MEMS Oscillators
3D ModelASTMK.pdf
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASTMK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096kHz
Function-
OutputNanoDrive™
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±75ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)1.3µA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
Related LinksASTMK-4.096KH, ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3 Details Description
Related parts for ASTMK-4.096KHZ-MP-AA3-H-T3
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS R/A .05 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf